2021 OHJELMISTOSSA OLEVAT ELOKUVAT

2021 festivaaliviikonloppu 19. – 22.08. sisältää kotimaiset uutuudet tekijävieraineen, pohjoismaisia leffoja, teemamaa johon syvennytään tarkemmin, eurooppalainen ikkuna, Baltic Herring-lyhytelokuvia, lasten-, nuorten ja erityisryhmien elokuvia, elokuvakasvatusta, 16-millisiä leffoja, keskusteluja ja asiantuntijavieraita  sekä poikkitaiteellista ohjelmaa illanvietoissa.

KOTIMAISET ELOKUVAT 2021

Aalto (K7)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 04.09.2020

Kesto: 103 min.

Käsikirjoitus: Virpi Suutari, Jussi Rautaniemi

Ohjaus: Virpi Suutari

Pääosissa dokumentissa: Alvar Aalto, Aino Aalto ja Elissa Aalto

Anerca – elämän hengitys (K7)

Dokumenti, Suomi

Ensi-ilta: 28.08.2020

Kesto: 86 min.

Käsikirjoitus: Markku Lehmuskallio, Johannes Lehmuskallio

Ohjaus: Markku ja Johannes Lehmuskallio

 

Eatnameamet – hiljainen taistelumme (S)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 19.05.2021

Kesto: 74 min.

Käsikirjoitus: Suvi West

Ohjaus: Suvi West

 

Lauluja rakkaudesta (K7)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 07.08.2020

Kesto: 70 min.

Käsikirjoitus: Anu Kuivalainen

Ohjaus: Anu Kuivalainen

Dokumentissa mukana: Ritva Oksanen, Sirkka&Yki, Ahti&Paavo, Raija, Maricca&Antti, Risto&Pirjo

Lost Boys (K18)

Dokumentti,  Suomi

Ensi-ilta: 25.09.2020

Kesto: 99 min.

Käsikirjoitus: Joonas Neuvonen, Sadri Cetinkaya ja Venla Varha

Ohjaus: Joonas Neuvonen ja Sadri Cetinkaya

 

Meren tuomat (S)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 21.05.2021

Kesto: 57 min.

Käsikirjoitus: Anna Antsalo

Ohjaus: Anna Antsalo

Dokumentin henkilöt: Rob Arnold, Jolanda Bos, Lonneke Beukenholdt, Shigeo Hayashi

Punkkisota (K12)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 14.05.2021

Kesto: 88 min.

Käsikirjoitus: Joonas Berghäll, Satu Majava.

Ohjaus: Joonas Berghäll

 

Ensilumi (S)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 16.10.2020

Kesto: 82 min.

Käsikirjoitus: Hamy Ramezan ja Antti Rautava

Ohjaus: Hamy Ramezan

Näyttelijät: Shahab Hosseini, Shabnam Ghorbani, Aran-Sina Keshvari, Kimiya Eskandari, Vilho Rönkkönen, Laura Birn, Kristiina Halkola, Eero Melasniemi ja Muhammed Cangore

Fucking with Nobody (K16)

Draama, komedia, Suomi

Ensi-ilta: 11.06.2021

Kesto: 103 min.

Käsikirjoitus: Hannaleena Hauru, Lasse Poser

Ohjaus: Hannaleena Hauru

Näyttelijät: Hannaleena Hauru, Lasse Poser, Samuel Kujala, Pietu Wikström, Sara Melleri, Hanna-Kaisa Tiainen, Jussi Lankoski, Tanja Heinänen, Anna Kuusamo

Helene (K7)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 17.01.2020

Kesto: 122 min.

Käsikirjoitus: Marko Leino ja Antti J. Jokinen

Ohjaus: Antti J. Jokinen

Näyttelijät: Laura Birn, Johannes Holopainen, Krista Kosonen, Pirkko Saisio, Eero Aho, Jarkko Lahti

Metsäjätti (K7)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 10.05.2019

Kesto:  88 min.

Käsikirjoitus: Ville Jankeri ja Timo Turunen (perustuu Miika Nousiaisen romaaniin)

Ohjaus: Ville Jankeri

Näyttelijät: Jussi Vatanen, Hannes Suominen, Sara Soulié, Anu Sinisalo, Tommi Korpela, Anna-Riikka Rajanen ja Tomi Alatalo

Nimby (K12)

Draama, komedia, Suomi

Ensi-ilta: 09.10.2020

Kesto:  94 min.

Käsikirjoitus: Teemu Nikki ja Jani Pösö

Ohjaus: Teemu Nikki

Näyttelijät:  Susanna Pukkila, Almila Bagriacik, Mari Rantasila, Antti Reini, Elias Westerberg, Ona Kamu, Jouko Puolanto ja Matti Onnismaa.

Once Upon a Time In Sad Hill (K12)

Dokumentti, draama, fantasia, Suomi

Ensi-ilta: 27.09.2019

Kesto: 88 min.

Käsikirjoitus: Rax Rinnekangas

Ohjaus: Rax Rinnekangas

Näyttelijät: Pilar Puente, Marja Skaffari, Liisa Sofia Pöntinen, Margaret Jova, Ville Tanttu, Nacho Angulo

Peruna (K7)

Komedia, Suomi

Ensi-ilta: 5.3.2021

Kesto: 109 min.

Käsikirjoitus: Pekko Pesonen

Ohjaaja: Joona Tena

Näyttelijät: Joonas Nordman,  Kari Hietalahti, Kari Ketonen, Mikko Penttilä, Linnea Leino, Alex Anton, Mimosa Willamo, Antti Luusuaniemi, Petteri Pennilä, Lasse Karkjärvi, Linda Manelius, Lauri Maijala, Ville Myllyrinne, Mikko Kouki, Eero Herranen, Tommi Korpela

Punainen kohina (K12)

Draama, jännitys, Suomi

Ensi-ilta: 09.04.2021

Kesto: 88 min.

Käsikirjoitus: Sami Pöyry

Ohjaus: Sami Pöyry

Näyttelijät: Jari Manninen, Roope Olenius,  Veera W. Vilo,  Jere Saarela, Saara Elina,  Ola Tuominen, J-P Kantonen

Teräsleidit (K7)

Draama, komedia, Suomi
Ensi-ilta: 03.01.2020

Kesto: 93 min.

Käsikirjoitus: Pamela Tola, Aleksi Bardy

Ohjaus: Pamela Tola

Näyttelijät: Leena Uotila, Seela Sella, Saara Pakkasvirta, Heikki Nousiainen, Pirjo Lonka ja Samuli Niittymäki

Tove (K12)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 02.10.2020

Kesto: 116 min.

Käsikirjoitus: Eeva Putro

Ohjaus: Zaida Bergroth

Näyttelijät: Alma Pöysti, Krista Kosonen, Shanti Roney

Viimeiset (K16)

Draama, Western, Suomi

Ensi-ilta: 13.11.2020

Kesto: 117 min.

Käsikirjoitus: Heikki Huttu-Hiltunen, Eero Tammi ja Veiko Õunpuu

Ohjaus: Veiko Õunpuu

Näyttelijät: Laura Birn, Tommi Korpela, Pääru Oja, Elmer Bäck, Samuli Edelmann, Sulevi Peltola, Jarkko Lahti

TEEMAMAA LATVIA 2021

Nearby

Draama, komedia, Latvia
Ensi-ilta: 2019

Kesto: 82 min.

Käsikirjoitus: Alise Zarina, Marta Elina Martinsone

Ohjaus: Alise Zarina

Näyttelijät: Anta Aizupe, Aris Matisovics, Amelija Aboltina

Bridges of time

Dokumentti, Latvia, Viro, Liettua

Ensi-ilta: 2018

Kesto: 80 min.

Käsikirjoitus: Kristine Briede, Ramune Rakauskaite, Arunas Matelis, Riho Västrik

Ohjaus: Kristine Briede, Audrius Stonys

 

In the mirror

Draama, Latvia, Liettua

Ensi-ilta: 2020

Kesto: 90 min.

Käsikirjoitus: Laila Pakalniņa

Ohjaus: Laila Pakalnina

Näyttelijät: Madlena Valdberga, Elza Leimane, Lauris Dzelzitis, Gatis Gaga, Kaspars Gods, Girts Kruminš 

My favourite war

Animaatio, Latvia, Norja

Ensi-ilta: 2020

Kesto: 82 min.

Käsikirjoitus: Ilze Burkovska-Jacobsen

Ohjaus: Ilze Burkovska-Jacobsen

 

POHJOISMAISET ELOKUVAT 2021

Milk County (K7)

Islanti

Ensi-ilta: 2019

Kesto: 92 min.

Käsikirjoitus: Grímur Hákonarson

Ohjaus: Grímur Hákonarson

Näyttelijät: Arndís Hrönn Egilsdóttir, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Sigurður Sigurjónsson, Hinrik Ólafsson, Hannes Óli Ágústsson, Edda Björg Eyjólfsdóttir

Toivo (K12)

Draama, Norja

Ensi-ilta:

Kesto: 126 min

Käsikirjoitus:

Ohjaus: Maria Södahl

Näyttelijät:

 

 

Kohti ääretöntä (K12)

Ruotsi

Ensi-ilta: 9.10.2020

Kesto: 76 min.

Käsikirjoitus:

Ohjaus: Roy Andersson

Näyttelijät: Jan-Eje Ferling, Martin Serner, Bengt Bergius

Yhdet vielä (K12)

Draama, Tanska

Ensi-ilta: 21.05.2021

Kesto: 117 min.

Käsikirjoitus: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm

Ohjaus: Thomas Vinterberg

Rooleissa: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe, Maria Bonnevie

KANSAINVÄLINEN IKKUNA 2021

Hilma af klint – Ilmeisen tuolla puolen (S)

Dokumentti, Saksa

Ensi-ilta: 14.08.2020

Kesto:  93 min.

Käsikirjoitus:

Ohjaus: Halina Dyrscka

Näyttelijät: Ernst Peter Fisher, Julia Voss, Anna Laestadius Larsson

Sama nainen (K16)

Draama, Irlanti

Ensi-ilta: 2020

Kesto: 97 min.

Käsikirjoitus: Malcolm Campbell ja Clare Dunne

Ohjaus: Phyllida Lloyd

Näyttelijät: Clare Dunne, Conleth Hill, Ian Lloyd Anderson, Molly McCann, Ruby Rose O’Hara, Harriet Walter

Sound of metal (K12)

Draama, yhdysvallat

Ensi-ilta: 6.9.2019

Kesto: 121 min.

Käsikirjoitus: Darius Marder

Ohjaus: Darius Marder

Näyttelijät: Riz Ahmed, Olivia Cooke, Paul Raci, Lauren Ridloff , Mathieu Amalric

SATAKUNNAN ELÄVÄN KUVAN KESKUS / MEKA-TV 2021

Ohjaus:

Käsikirjoitus:

Pääosissa:

Kesto:

Ohjaus:

Käsikirjoitus:

Pääosissa:

Kesto:

 

Ohjaus:

Käsikirjoitus:

Pääosissa:

Kesto: