OHJELMISTOSSA OLEVAT ELOKUVAT

Joka vuosi festivaalien jälkeisellä viikolla esitetään myös koululaiselokuvia päiväkoti ikäisistä yläkoululaisiin.

Elokuvalistaa päivitetään sitä mukaa kun saadaan ohjelmisto vahvistettua.

KOTIMAISET ELOKUVAT

Aurora (K12)

Komedia, draama, Suomi

Ensi-ilta: 25.1.2019

Kesto: 1 t 46 min

Käsikirjoitus: Miia Tervo

Ohjaaja: Miia Tervo

Pääosissa: Mimosa Willamo, Amir Escandari, Ria Kataja, Chike Ohanwe, Hannu-Pekka Björkman, Oona Airo,la Pamela Tola, Miitta Sorvali

Baby Jane (K12)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 8.3.2019

Kesto: 1 t 33 min

Käsikirjoitus: Veera Tyhtilä, Katja Gauriloff

Ohjaaja: Katja Gauriloff

Pääosissa: Roosa Söderholm, Maria Ylipää, Nelly Kärkkäinen, Lauri Tilkanen

Hölmö nuori sydän (K12)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 12.10.2018

Kesto: 1 t 42 min

Käsikirjoitus:  Kirsikka Saari

Ohjaaja: Selma Vilhunen

Pääosissa: Jere Ristseppä, Rosa Honkonen, Pihla Viitala, Katja Küttner, Ville Haapasalo, Abshir Sheikh Nur

Ihmisen osa (K12)

Komedia, draama, Suomi

Ensi-ilta: 21.12.2018

Kesto: 1 t 47 min

Käsikirjoitus: Kari Hotakainen, Juha Lehtola

Ohjaaja: Juha Lehtola

Pääosissa: Hannu-Pekka Björkman, Leena Uotila, Asko Sarkola, Armi Toivanen, Ria Kataja, Kari Hietalahti, Della McLoud, Nicole Stiles

Juice (K7)

Komedia, draama, elämänkerta, Suomi

Ensi-ilta: 26.12.2018

Kesto: 1 t 45 min

Käsikirjoitus: Antti-Heikki Pesonen

Ohjaaja: Teppo Airaksinen

Pääosissa: Riku Nieminen, Iida-Maria Heinonen, Antti Tuomas Heikkinen, Pekka Strang, Silmu Ståhlberg

M (K18)

Suomi

Ensi-ilta: 4.10.2018

Kesto: 1 t 35 min

Käsikirjoitus: Anna Eriksson

Ohjaaja: Anna Eriksson

Pääosissa: Anna Eriksson, Petri Salo, Gail Ferguson, Axel Sutinen, Pietari Kaakkomäki, Asta Vieno, Ari Vieno, Paola Bärlund, Veera Siivonen, Joni Segerroos, Dulce Rodriguez-Saldivar, Melanie Rodriguez-Saldivar, Britany Rodriguez-Saldivar, Augusting de Higuera Blanca

Oma maa (K7)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 26.10.2018

Kesto: 1 t 48 min

Käsikirjoitus: Markku Pölönen ja Antti Heikkinen

Ohjaaja: Markku Pölönen

Pääosissa: Oona Airola, Konsta Laakso, Antti Virmavirta, Marjaana Maijala, Hannu-Pekka Björkman, Marja Packalén, Mika Nuojua, Sanna-Kaisa Palo

Risto Räppääjä ja pullistelija (S)

Perhe-elokuva, musiikki,  Suomi

Ensi-ilta: 15.2.2019

Kesto: 1 t 23 min

Käsikirjoitus: Perustuu Sinikka ja Tiina Nopolan menestyskirjaan Risto Räppääjä ja pullistelija (Tammi)

Ohjaaja: Markus Lehmusruusu

Pääosissa: Silmu Ståhlberg, Lumi Kallio, Eelis Kesäläinen, Pamela Tola, Jenni Kokander, Timo Lavikainen, Ylermi Rajamaa

Tuntematon mestari (S)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 4.1.2019

Kesto: 1 t 35 min

Käsikirjoitus: Anna Heinämaa

Ohjaaja: Klaus Härö

Pääosissa: Heikki Nousiainen, Pirjo Lonka, Amos Brotherus

Tyhjiö (K12)

Komedia, draama, Suomi

Ensi-ilta: 28.9.2018

Kesto: 1 t 37 min

Käsikirjoitus: Aleksi Salmenperä

Ohjaaja: Aleksi Salmenperä

Pääosissa: Laura Birn, Tommi Korpela, Hannu-Pekka Björkman, Matleena Kuusniemi, Minna Haapkylä, Kaija Pakarinen, Kari Heiskanen

Äiti (K12)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 10.05.2019

Kesto:  1 t 31 min

Käsikirjoitus: Samppa Batal ja Krista Hannula

Ohjaaja: Samppa Batal

Pääosissa: Pääosissa: Jaana Saarinen, Matti Pajulahti, Matti Onnismaa, Jonathan Hutchings, Helmi-Leena Nummela, Jouko Puolanto

Bluesia Pieksämäen asemalla (2012)

Juice Leskinen Grand Slam esiintyy Radio 957:n vuosijuhlassa 31.8.1988 Tampereen Tullikamarin Pakkahuoneella

Dokumentti, musiikkiohjelma

Ohjaus: Aki Kaurismäki

Esiintyjät: Juice Leskinen Grand Slam, Antti Tammilehto, Vesa Sytelä, Ila Loueranta, Puntti Valtonen, Anssi Tikanmäki, Acre Kari, Pekka Hyvönen, Nalle Lehtonen, Lucjan Czaplicki, Mika Sundqvist, Safka, Pantse Syrjä, Harri Marstio, Matti Pellonpää, Jyrki Niemi, Dave Lindholm, Toni Lähteenmäki

Miehiä ja poikia (K7)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 29.3.2019

Kesto: 1 t 25 min

Käsikirjoitus: Joonas Berghäll

Ohjaaja: Joonas Berghäll

Luontosinfonia (S)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 22.3.2019

Kesto: 1 t 15 min

Käsikirjoitus:

Ohjaaja: Marko Röhr

Vedenneito (S)

Koko perheen luontoseikkailu, dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 5.4.2019

Kesto: 1 t 11 min

Käsikirjoitus: Petteri Saario

Ohjaaja: Petteri Saario

Olliver Hawk (K7)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 8.2.2019

Kesto: 1 t 12 min

Käsikirjoitus: Arthur Franck

Ohjaaja: Arthur Franck

TEEMAMAA PUOLA

Birds are singing in Kigali/Ptaki spiewaja w Kigali

Puola

Ensi-ilta: 2017

Kesto: 2 h

Käsikirjoitus: Joanna Kos-Krauzen, Krzysztof Krauzer

Ohjaaja: Joanna Kos-Krauzen, Krzysztof Krauzer

Pääosissa: Eliane Umuhire, Jowita Budnik

Cold War (K12)

Draama, romantiikka, Puola

Ensi-ilta:  26.10.2018

Kesto: 1 t 28 min

Käsikirjoitus:

Ohjaaja: Pawel Pawlikowsk

Pääosissa: Joanna Kulig, Tomasz Kot

Jäljet/Pokot (K12)

Jännitys, Puola

Ensi-ilta:  2017

Kesto: 2 h 8 min

Käsikirjoitus:

Ohjaaja: Agnieszka Holland

Pääosissa: Agnieszka Mandat-Grabka, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszal

Silent night/Cicha noc

Fiktio, Puola

Ensi-ilta: 2017

Kesto: 1 h 40 min

Käsikirjoitus: Piotr Domalewski

Ohjaaja: Piotr Domalewski

Pääosissa: Jowita Budnik, Adam Cywka, Maria Debska, Katarzyna Domalewska, Konrad Eleryk, Ewa Gapon, Radoslaw Hebal, Arkadiusz Jakubik, Elzbieta Kepinska, Andrzej Klak, Dawid Ogrodnik

 

POHJOISMAISET ELOKUVAT

Amatöörit/Amatörer (K7)

Komedia, Ruotsi

Ensi-ilta: 2.11.2018

Kesto: 1 t 42 min

Käsikirjoitus: Gabriela Pichler, Jonas Hassen Khemiri

Ohjaaja: Gabriela Pichler

Rooleissa: Zahraa Aldoujaili, Yara Aliadotter, Fredrik Dahl

The Charmer/Charmeren (K16)

Draama, Tanska

Ensi-ilta: 2017

Kesto: 1 h 21 min

Käsikirjoitus:  Milad Alami, Ingeborg Topsøe

Ohjaaja: Milad Alamin

Pääosissa: Ardalan Esmaili, Soho Rezanejad, Susan Taslimi, Lars Brygmann, Stine Fischer Christensen, Amalie Lindegård

Raja/Gräns (S)

Draama, fantasia, Ruotsi

Ensi-ilta: 28.9.2018

Kesto: 1 t 50 min

Käsikirjoitus: Ali Abbasi, Isabella Eklöf, John Ajvide Lindqvist

Ohjaaja: Ali Abbasi

Pääosissa: Eva Melander, Eero Milonoff, Viktor Åkerblom

The Swan/Svanurinn (K12)

Islanti

Ensi-ilta: 2017

Kesto: 1 h 30 min

Käsikirjoitus: Ása Helga Hjörleifsdóttir (Guðbergur Bergsson)

Ohjaaja:  Ása Helga Hjörleifsdóttir

Pääosissa: Gríma Valsdóttir, Þorvaldur Davíð Kristjánsson, Þuríður Blær Jóhannsdóttir, Ingvar E. Sigurðsson, Katla Margrét Þorgeirsdóttir

KANSAINVÄLINEN IKKUNA

Bohemian Rapsody – sing Along (S)

UK, USA

Draama, elämänkerta, musiikki

Ensi-ilta: 22.2.2019

Kesto:  2 t 14 min

Käsikirjoitus:

Ohjaaja: Bryan Singer

Pääosissa: Rami Malek, Aidan Gillen, Lucy Boynton, Joseph Mazzello, Mike Myers, Tom Hollander, Ben Hardy

Kapernaum-kaaoksen lapset

Draama, Libanon

Ensi-ilta: 1.3.2019

Kesto: 2 t 6 min

Käsikirjoitus:

Ohjaaja: Nadine Labak

Pääosissa: Pääosissa: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Treasure Bankole

Kolme naista (K12)

Iran

Ensi-ilta:  5.4.2019

Kesto: 1 t 41 min

Käsikirjoitus:

Ohjaaja: Jafar Panahin

Pääosissa: Behnaz Jafari, Jafar Panahi, Marziyeh Rezaei

Nosferatu-yön valtias (K16)

Kauhu, Ranska

Ensi-ilta: 1978

Kesto: 1 h 47 min

Käsikirjoitus:

Ohjaaja: Werner Herzog

Pääosissa: Klaus Kinski, Isabelle Adjani, Bruno Ganz

Tolkien (K12)

Draama, Yhdysvallat

Ensi-ilta: 3.5.2019

Kesto: 1 t 52 min

Käsikirjoitus: David Gleeson, Stephen Beresford

Ohjaaja: Dome Karukoski

Pääosissa: Nicholas Hoult, Lily Collins, Colm Meaney, Craig Roberts, Derek Jacobi, Patrick Gibson, Anthony Boyle

SATAKUNNAN ELÄVÄN KUVAN KESKUS / MEKA-TV

Lasten ja nuorten elokuvia

Perinteisiä uusimpia vuoden aikana tehtyjä lyhytelokuvia ja animaatioita ympäri Satakuntaa

Kesto: 45 min.

 

Kyläelämää Satakunnassa 2019

Kylien muistitietoa, perinteitä ja tarinoita Nakkilasta, Merikarvialta, Eurajoen Sydänmaalta, Ahlaisista ja vähän muualtakin. Ensi-illassa mm. elokuva Syväraumasta.

Kesto: 60 min.

 

Erityisryhmien elokuva-aarrearkku

Tänä vuonna tutkitaan erityisesti, voisiko yhteisöelokuvien tekeminen tarjota erityisryhmille TAITEESTA OIKEAA TYÖTÄ vai ovatko erityisryhmät työelämässä tuomittuja ikuisesti pussittamaan vain kanankakkaa. Tarjolla taas useita maailman ensi-iltoja – kuinkas muutenkaan – kuin perinteiseen tapaan.

Kesto: 50 min.