2022 OHJELMISTO

KOTIMAISET ELOKUVAT 2022

70 on vain numero (K12)

Draama, komedia, Suomi

Ensi-ilta: 25.02.2022

Kesto: 102 min.

Käsikirjoitus: Johanna Vuoksenmaa

Ohjaus: Johanna Vuoksenmaa

Näyttelijät: Hannele Lauri, Mikko Nousiainen, Marja Packalén, Misa Palander

Free Skate (K12)

Draama, jännitys,  Suomi

Ensi-ilta: 21.10.2022

Kesto: 120 min.

Käsikirjoitus: Veera W. Vilo

Ohjaus: Roope Olenius

Näyttelijät: Veera W. Vilo, Leena Uotila, Karoliina Blackburn, Saara Elina, Miikka J. Anttila, Jevgeni Haukka, Regina Launivuo, Sirke Lääkkölä, Ilona Chevakova

 

Guled & Nasra (K12)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 12.11.2021

Kesto: 83 min.

Käsikirjoitus: Khadar Ayderus Ahmed

Ohjaus: Khadar Ayderus Ahmed

Näyttelijät: Omar Abdi, Yasmin Warsame, Kadar Abdoul-Aziz Ibrahim

 

Huonot naiset (K7)

Komedia, Suomi

Ensi-ilta: 25.02.2022

Kesto: 98 min.

Käsikirjoitus: Karoliina Lindgren ja Niklas Lindgren

Ohjaus: Niklas Lindgren

Näyttelijät: Leea Klemola, Jussi Vatanen, Mikko Penttilä, Emma Kilpimaa, Anna Ackerman, Rea Mauranen, Anna-Leena Sipilä, Tiina Pirhonen, Sinikka Mokkila, Eeva Semerdjiev ja Kari Ketonen

Hytti numero 6 (K7)

Draama, Suomi
Ensi-ilta: 29.10.2021

Kesto: 106 min.

Käsikirjoitus: Andris Feldmanis, Livia Ulman, Juho Kuosmanen

Ohjaus: Juho Kuosmanen

Näyttelijät: Seidi Haarla, Juri Borisov, Dinara Drukarova, Julia Aug, Lidia Kostina, Tomi Alatalo, Viktor Chuprov, Denis Pyanov, Polina Aug

Odotus (K16)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 01.04.2022

Kesto: 97 min.

Käsikirjoitus: Inka Kallén, Aku Louhimies

Ohjaus: Aku Louhimies

Näyttelijät: Inka Kallén, Aku Hirviniemi, Andrei Alén, Adeliina Arajuuri

Omerta 6/12 (K12)

Jännitys, Suomi

Ensi-ilta: 19.11.2021

Kesto: 115 min.

Käsikirjoitus: Jari Olavi Rantala, Antti J. Jokinen ja Mika Karttunen

Ohjaus: Aku Louhimies

Näyttelijät: Jasper Pääkkönen, Nanna Blondell, Sverrir Gudnason, Joonas Saartamo, Pertti Sveholm, Joonas Saartamo, Laura Malmivaara, Wanda Dubiel, Robert Enckell, Nika Savolainen

Pahan hautoja (K 7)

Kauhu, Suomi
Ensi-ilta: 04.03.2022

Kesto: 88 min.

Käsikirjoitus: Ilja Rautsi

Ohjaus:Hanna Bergholm

Näyttelijät: Siiri Solalinna, Sophia Heikkilä, Jani Volanen, Reino Nordin

Nukkemestari (K12)

Lyhytelokuva, kauhu, fantasia, Suomi

Ensi-ilta: 2018

Kesto: 15 min.

Käsikirjoitus:

Ohjaus: Hanna Bergholm

Näyttelijät:

Rikinkeltainen taivas (K12)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 05.11.2021

Kesto: 120 min.

Käsikirjoitus: Erik Norberg ja Claes Olsson

Ohjaus: Claes Olsson

Näyttelijät: Nicke Lignell, Tom Rejström, Linda Zilliacus, Sannah Nedergård, Pekka Strang, Johanna af Schulten, Mimosa Willamo, Max Forsman, Jonna Järnefelt

Sokea mies, joka ei halunnut nähdä Titanicia (K 12)

Draama, jännitys, Suomi
Ensi-ilta: 10.09.2021

Kesto: 82 min.

Käsikirjoitus: Teemu Nikki

Ohjaus: Teemu Nikki

Näyttelijät: Petri Poikolainen, Marjaana Maijala, Hannamaija Nikander, Samuli Jaskio, Rami Rusinen

Tytöt, tytöt, tytöt (K12)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 14.04.2022

Kesto: 101 min.

Käsikirjoitus: Daniela Hakulinen ja Ilona Ahti

Ohjaus: Alli Haapasalo

Näyttelijät: Linnea Leino, Aamu Milonoff, Eleonoora Kauhanen, Bruno Baer, Amos Brotherus, Oona Airola, Sonya Lindfors

Yö armahtaa (S)

Draama, Suomi

Ensi-ilta: 08.10.2021

Kesto: 85 min.

Käsikirjoitus: Mika Kaurismäki ja Sami Keski-Vähälä

Ohjaus: Mika Kaurismäki

Näyttelijät: Timo Torikka, Pertti Sveholm, Kari Heiskanen, Anu Sinisalo

Armotonta menoa – hoivatyön lauluja (S)

Dokumentti, Suomi
Ensi-ilta: 08.04.2022

Kesto: 92 min.

Käsikirjoitus: Susanna Helke ja Markku Heikkinen

Ohjaus: Susanna Helke

 

Helena Ranta – sodan viimeinen sana (K12)

Dokumentti, sota, Suomi

Ensi-ilta: 2022

Kesto: 59 min.

Käsikirjoitus:  Elli Rintala, Ari Matikainen

Ohjaus: Elli Rintala

 

Invisible Demons – Tuhon merkit (K7)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 26.11.2021

Kesto: 70 min.

Käsikirjoitus: Rahul Jain, Iikka Vehkalahti, Yaêl Bitton

Ohjaus: Rahul Jain

 

Sandarmohin suru (K7)

Dokumentti, Suomi
Ensi-ilta: 2022

Kesto: 95 min.

Käsikirjoitus: Kanerva Cederström

 

 

Tunturin tarina (S)

Dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 03.12.2021

Kesto: 77 min.

Käsikirjoitus: Antti Tuuri ja Marko Röhr

Ohjaus: Marko Röhr

 

Sihja – kapinaa ilmassa (S)

lastenelokuva, seikkailu, Suomi

Ensi-ilta: 05.08.2022

Kesto: 89 min.

Käsikirjoitus: Kirsikka Saari ja Jenni Toivoniemi

Ohjaus: Marja Pyykkö

Näyttelijät: Elina Patrakka, Justus Hentula, Pirjo Lonka, Eero Ritala, Elena Leeve, Elmer Bäck, Paola Bärlund

Muumipapan urotyöt – erään nuoren muumin seikkailut (S)

Lastenelokuva, animaatio, Suomi
Ensi-ilta: 25.03.2022

Kesto: 74 min.

Käsikirjoitus: Ira Carpelan, Małgorzata Więckowicz-Źyła, Piot Szczepanowicz

Ohjaus: Ira Carpelan

Näyttelijät: Alma Pöysti, Akira Takaki, André Wickström, Jenna Hukkinen, Markus Bäckman, Miiko Toiviainen, Nina Hukkinen, Stan Saanila, Mark Hauser

 

 

 

The Happy Worker

dokumentti, Suomi

Ensi-ilta: 6.5.2022

Kesto: 80 min.

Käsikirjoitus:  Eveliina Kantola, John Webster

Ohjaus: John Webster

 

POHJOISMAISET ELOKUVAT 2022

Aniara (K16)

Scifi, draama, Ruotsi

Ensi-ilta: 2018

Kesto: 106 min.

Käsikirjoitus: Harry Martinson’s, Hugo Lilja, Pella Kagerman

Ohjaus: Hugo Lilja, Pella Kågerman

Näyttelijät: Anneli Martini, Arvin Kananian, Bianca Cruzeiro, Emelie Jonsson, Emma Broomé, Jennie Silfverhjelm, Peter Carlberg

The Innocents/ De uskyldige (K16)

Kauhu, jännitys, Norja

Ensi-ilta: 8.4.2022

Kesto: 117 min.

Käsikirjoitus: Eskil Vogt

Ohjaus: Eskil Vogt

Näyttelijät: Alva Brynsmo Ramstad, Mina Yasmin Bremseth Asheim, Rakel Lenora Fløttum

The Worst Person in the World/ Verdens verste menneske (K12)

Komedia, Norja

Ensi-ilta: 18.3.2022

Kesto: 127 min.

Käsikirjoitus: Joachim Trier, Eskil Vogt

Ohjaus: Joachim Trier

Näyttelijät: Renate Reinsve, Anders Danielsen Lie, Herbert Nordrum

Tytöt – pidetään pallo!/ Hækkum rána (S)

Dokumentti, Urheilu, Islanti

Ensi-ilta: 2018

Kesto: 70 min.

Käsikirjoitus: Margrét Jónasdóttir, Gudjon Ragnarsson, Iikka Vehkalahti

Ohjaus: Gudjon Ragnarsson

Näyttelijät: Brynjar Karl Sigurðsson

TEEMAMAA LATVIA 2022

Bridges of Time/ Laika tilti

Dokumentti, Latvia, Viro Liettua

Ensi-ilta: 2018

Kesto: 78 min.

Ohjaus: Kristīne Briede, Audrius Stonys

Näyttelijät:

 

My Favorite War/ Mans mīļākais karš

Animaatio, dokumentti, Latvia, Norja

Ensi-ilta: 2020

Kesto: 82 min.

Käsikirjoitus: Ilze Burkovska Jacobsen

Ohjaus: Ilze Burkovska Jacobsen

 

 

Taboo/ Tabu. Tas, par ko nerunájam (K16)

Komedia, Latvia

Ensi-ilta: 2021

Kesto: 90 min.

Käsikirjoitus: Josh Lawson

Ohjaus: Andrejs Ekis

Näyttelijät: Zane Daudzina, Kaspars Gods, Mirdza Martinsone, Peteris Gaudins

Upurga (K16)

Kauhu, Latvia

Ensi-ilta: 2021

Kesto: 85 min.

Käsikirjoitus: Ugis Olte, Bojana Babic, Lucas Abrahão

Ohjaus: Ugis Olte

Näyttelijät:  Igors Selegovskis, Inga Tropa, Rihards Sniegs, Elvita Ragovska, Morten Traavik, Reinis Boters

EUROOPPALAINEN IKKUNA 2022

Donbass (K16)

Satiiri, Draama, sota, Ukraina, Saksa, Ranska, Hollanti, Romania

Ensi-ilta: 2018

Kesto: 122 min.

Käsikirjoitus: Tamara Jatsenko, Ljudmyla Smorodina, Olesia Žurakivska, Boris Kamorzin, Serhi Ruskin, Petro Pantšuk, Irina Plesnjajeva, Žanna Lubgane, Vadim Dubovskyj, Oleksander Zamurajev, Heorhi Delijev, Valeriu Andrjutse

Ohjaus: Sergei Loznitsa

 

 

The Earth Is Blue as an Orange

Dokumentti, sota, Ukraina

Ensi-ilta: 2020

Kesto: 74 min.

Käsikirjoitus: Iryna Tsilyk

Ohjaus: Irina Tsiklyk

 

 

Gagarine – kiertoradalla/ Gagarine (K12)

Draama, fantasia, Ranska

Ensi-ilta: 2020

Kesto: 95 min.

Käsikirjoitus: Benjamin Charbit, Fanny Liatard, Jérémy Trouilh

Ohjaus: Fanny Liatard, Jérémy Trouilh

Näyttelijät: Alséni Bathily, Lyna Khoudri, Finnegan Oldfield

Rinnakkaiset äidit/ Madres paralelas (K12)

Draama, Espanja

Ensi-ilta: 2021

Kesto: 123 min.

Käsikirjoitus: Pedro Almodóvar

Ohjaus: Pedro Almodóvar

Näyttelijät: Penélope Cruz, Milena Smit, Rossy de Palma, Israel Elejande, Aitana Sánchez-Gijón

 

TANSSIELOKUVAT 2022

Tanssielokuvanäytös 1

Tanssielokuva, Suomi

Lapin yliopiston opettaja Timo Haanpää  kutsui rovaniemeläislähtöisen tanssielokuvan tekijän ja kuraattorin Kati Kallion mukaan ideoimaan yhteistyössä tanssielokuvanäytöstä.

Kesto: 65 min.

Ohjaus: Kati Kallio

 

 

Tanssielokuvanäytös 2/ Orange Grove Dance

Tanssielokuva, Yhdysvallat

RaumArs-taiteilijat Colette Krogol ja Matthew Reeves Orange Grove Dance -kollektiivista toteuttavat toisen tanssielokuvanäytöksen.  Krogol ja Reeves on aiemmin käyneet Raumalla vuonna 2012, jolloin he tekivät Rauma in Motion -elokuvan.

Ohjaus: Colette Krogol & Matt Reeves

 

 

16-MILLISET ELOKUVAT 2022

KaitaFilmihullu ja filmikelat

Näytöksissä pyörii vain ja ainoastaan aito 16 mm fotokemiallinen filmi!

Kaikkiin filminäytöksiin on vapaa pääsy!

BSFF järjestää yhteistyössä KSEK:n kanssa kaitafilminäytöksiä Kino Verstaassa!

KaitaFilmihullu Teemu Kauppi Keski-Suomen elokuvakeskukselta tuo festivaalille projektorin ja filmikelat tullessaan. Vanhan-Rauman sisäpihalla oleva verstastila muuntuu elokuvateatteriksi, kun höyläpenkki siirretään syrjään ja projektori valtaa alaa. Kino Verstaan löydät Kuninkaankatu 26:sen sisäpihalta.

16 millistä filmiä voi ihastella myös yöllisessä mysteerinäytöksessä lauantaina 20.8. puolen yön aikaan festivaalikeskuksessa.

Elokuvajuhlat päättävässä seikkailussa sunnuntaina 21.8. klo 21.00 16 millinen filmi saa myös aitiopaikan, kun elokuvatapahtumakonsepti Tuokaa Tuoli! muuntuu Raumalla ”Ot filt föleihi” variantiksi. Filtti siis matkaan mukaan ja ole paikalla Iso-Hannun edessä klo 21.00. Tätä teatterin ja elokuvan yhteenliittymää et halua missata!

 

RAUMALAISET ELOKUVAT 2022

Raumalaiset rintamalla, Talvisota ja Jatkosota

Dokumentti, sota, Suomi

Ensi-ilta: 2007

Kesto: 33 + 34 min

Käsikirjoitus: Jouko Nummela

Ohjaus: Jouko Nummela

 

Isäni Illu ja äitini Anni

Dokumentti, sota, Suomi

Ensi-ilta: 2022

Kesto: 36 min.

Käsikirjoitus: Virpi Adamsson

Ohjaus: Virpi Adamsson

 

 

MEKA -TV 2022

YHDESSÄ ME SELVITÄÄN – SEKKin ja MEKA TV esityspaketit

Satakunnan Elävän Kuvan Keskus ja MEKA TV tuovat parin vuoden koronatauon jälkeen taas koko nipun omaehtoisia ja juhlavia yhteisöelokuvia esille. Vaikka pari juhlavuotta onkin jäänyt unohduksiin, elämä on taas yhtä juhlaa! Tänä vuonna juhlitaan KeViKe ja MEKA TV 30 vuotista taivalta ja valmistaudutaan samalla SEKKin tulevaan 30 vuotisjuhlavuoteen. Tulkoon muut sitten perässä, jos pystyvät.

Lasten ja nuorten elokuvia – 40 minuuttia SEKKin elokuvakursseilla vuoden aikana tuotettuja uusia lasten ja nuorten omia elokuvia.

Raumalaisia muistitietoelokuvia – 60 min Rauman meikäläisten elokuvaryhmä on kuvannut kahden vuoden aikana kaiken kaikkiaan 16 muistitietoelokuvaa Syväraumasta, Vanhasta Raumasta ja Rauman saaristosta. Ensi-iltoja suunniteltiin BSFF esitettäväksi, mutta vasta nyt vihdoin päästään esittämään näitä elokuvia koronatauon jälkeen myös Raumalla.

Erityisryhmien elokuva-aarrearkku 2022 – 50 min KeViKe ja MEKA TV toiminta sekä myös Myötätuulen viesti juhlii tänä vuonna 30 vuotisjuhlavuotta tuomalla esiin episodeja menneiltä vuosilta sekä samalla tuodaan nippu ensi-iltoja juhlavuoden kunniaksi. Tänä vuonna tuodaan siis yhteisöelokuvilla erityisesti näkyvämmäksi teemaa Yhdessä ME selvitään – näin ollaan selvitty jo 30 vuotta.